Hem Stamtavlor Kartor Gunnars anor: A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V Å Ä Ö Platser Ullas anor: A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V X Y Z Å Ä Ö Platser |
Generation 10 (föregående generation) (nästa generation) 1536 Zackris
Johansson,
Kålaboda, Nysätra, f. 1621, d. 1702 i Kålaboda, Nysätra = 3204, 3216 1538 Lars
Mattsson, f. 1642 i Kålaboda, Nysätra, d. 1704 i Kålaboda, Nysätra 1540 Arvid
Olsson, Korssjön 3, Bygdeå 1542 Elias Månsson, Innansjö, Burträsk, f. i Hötjärn Lövånger, d. 18.6.1711
i Innansjö, Burträsk 1544 = 890
(Jon Jonsson) 1546 Hans Jonsson, Grimsmark, Nysätra (Bygdeå) 1548 = 1738
(Erik Michelsson) 1550 Per Jakobsson,
Kasamark, Umeå lfs,
d. 3.12.1732 i Umeå lfs 1552 Jon Håkansson,
d. 25.3.1726 i Tväråmark 1, Umeå lfs, nämnd 1680-1702 "nästan
hundra år gammal" 1554 Erik Jonsson,
Västerhiske 6, Umeå lfs, f. ca 1666 i Håkmark 7, Umeå lfs d. 25.3.1721 i
Västerhiske, Umeå lfs 1556 Per
Kristiersson, Fältväbel i Skinnarbyn Bygdeå, d. 1724-1725 i Dalkarlså, Bygdeå 1558 Eric
Mattsson, bonde i Åkulla, Bygdeå, f. 1667 i Åkulla, Bygdeå, d. 1717 i Åkulla,
Bygdeå 1560 Nils Nilsson,
Rikleå, Bygdeå 1562 Per Jonsson,
Edfastmark, Bygdeå, f. 1655 i Edfastmark, Bygdeå, d. .3.1732 i Edfastmark,
Bygdeå 1564 Per Östensson, Ånäset 2, Nysätra, nämnd 1620 1566 Daniel Nilsson
(Stecksen), borgare i Umeå stad, nämnd 1671-1692 1568 Nils Olofsson, Stärkesmark,
Umeå lfs, d. 24.12.1732 i Umeå lfs 1576 = 1588 (Olof Ersson) 1578 = 1590 (Jacob Jacobsson) 1580 Michael
Michaelsson, Vännäs, Umeå lfs, f. ca 1677 i Vännäs, Umeå
lfs, d. 28.1.1743 i Vännäs, Umeå lfs 1582 Erik
Nilsson, nämndeman i
Vänfors, Umeå lfs, f. 1691, d. 9.1.1764 i Vänfors, Umeå lfs 1584 Jon Jonsson, f. i
Brännland, Umeå lfs = 880, 1758 1586 Lars
Larsson,
Sörfors Umeå lfs, nämnd 1687-1697 1588 Olof
Ersson, Hössjö, Umeå lfs,
f. 1644, d. 10.9.1744 i Hössjö, Umeå lfs, 100 år gammal = 1576 1590 Jacob
Jacobsson, bonde i Överboda, Umeå, från ca 1690, d. 20.1.1731 i
Överboda, Umeå lfs = 816, 1578 1592 Olof
Michelsson, bonde i Håknäs, Nordmaling, f. ca 1655 i Håknäs, Nordmaling, d. 1708 i
Håknäs, Nordmaling 1594 = 3678
(Anders Larsson) 1596 Anders
Håkansson, bonde i Kåddis, Umeå lfs, f. i Kåddis, Umeå lfs, d. 1717 i
Kåddis, Umeå lfs = 1784 1598 Per
Jonsson, bonde på Hössjö 7 Umeå lfs, f. 1677 i Hössjö, Umeå lfs, d. 1747
i Hössjö, Umeå lfs = 1786 1600 Olof
Eriksson, Flarken, Nysätra, f. 1672 i Flarken, Nysätra, d. 1745 i Flarken,
Nysätra = 1610 1602 Olof
Zackrisson, Risvattnet, Nysätra, f. 1669 i Kålaboda, Nysätra, d.
27.8.1732 i Risvattnet, Nysätra = 1608 1604 Nils
Nilsson, Gunsmark 4, Nysätra, f. 1660 i Brände, Nysätra, d. 1704 i
Flarken?, Nysätra 1606 Lars
Olofsson, Klingsjön 2, Nysätra, f. 1670 i Klingsjön, Nysätra, d. 1715 i Klingsjön,
Nysätra 1608 = 1602 (Olof Zackrisson) 1610 = 1600 (Olof Eriksson) 1612 Erik
Persson, Bobacken 4, Bygdeå, f. .8.1672 i Bobacken, Bygdeå, d. 1737 i Bobacken,
Bygdeå 1614 Anders
Olofsson, Bobacken, Bygdeå, f. 1680 i Bobacken, Bygdeå, d. 7.11.1757 i
Bygdeå 1616 Lars Nilsson (styvfar
till 808) Estersmark 10, Nysätra, 1620 Olof
Andersson, Skäran 1, Nysätra, f. i Skäran, Nysätra, d. 11.6.1728 i Skäran,
Nysätra 1622 Johan
Nilsson, Estersmark 4, Nysätra, f. 1657 i Estersmark, Nysätra, d. 1734 i Estersmark,
Nysätra 1624 Nils Olofsson, Grimsmark, Nysätra, f. ca. 1654, d. 1728 i Nysätra 1628 Olof
Andersson Fattenborg, Kräkånger, Lövånger, f. ca 1652 i Kräkånger,
Lövånger, d. 17.1.1740 i
Kräkånger, Lövånger 1630 Håkan
Olofsson, Nordbyn 2, Lövånger, f. ca 1638 i Nordbyn i Lövånger, d. 10.1.1714
i Lövånger 1632 = 3180 (Jacob Olofsson) 1634 = 3158 (Håkan Simonsson) 1649 Brita Jonsdotter, f. i Limsta, Gudmundrå (Y) 1656 Jon
Simonsson, Skoved, Vibyggerå, f. ca 1657, d. 3.5.1708 i Skoved,
Vibyggerå 1658 Lars
Eriksson, Svedje 1, Själevad 1705-1732, f. 1671, d. .1.1739 i Svedje,
Själevad 1664 Lars
Larsson, Ersmark, f. ca 1659 i Umeå lfs, d. 13.8.1749 i Ersmark, Umeå lfs 1666 Johan Mattsson, Sävar,
Umeå lfs, mantal från
1690 1672 Per
Andersson, Ratu 2, Bygdeå, d. 1739 i Bygdeå 1674 Per
Jonsson, Näs 3, Bygdeå, d. före 1706 1676 Johan
Svensson, Skäran 7, Nysätra, d. 1715 i Nysätra 1678 Nils
Andersson, Grimsmark 1, Nysätra, f. 8.2.1664 i Grimsmark, Nysätra, d. 1.9.1745
i Nysätra 1680 Nils Olofsson, Täfteå, Umeå lfs, i mantal 1669-1678 1682 Lars Eriksson, Tväråmark 4,
Umeå lfs, nämnd 1695,
d. ca 1699 i Umeå lfs 1684 Olof
Mårtensson, bonde i Kålaboda 4, Nysätra, f. 1657 i Kålaboda,
Nysätra, d. 1720 i Nysätra 1688 Lars
Jonsson, Sjulsmark 1, Bygdeå, tolvman, f. 1671 i Sjulsmark, Bygdeå, d.
1738/39 i Sjulsmark, Bygdeå 1690 Jacob
Christiersson, Gullmark 2, Bygdeå, f. 1666 1692 Per
Jonsson, bonde i Täfteå, Umeå lfs, f. 1663, d. 8.12.1743 i Täfteå,
Umeå lfs 1694 Nils
Jonsson, bonde i Täfteå, Umeå lfs, f. 1672 i Täfteå , Umeå lfs, d. 10.4.1752 i Täfteå,
Umeå lfs 1696 Gulle
Persson, 1669-1685
bonde på Brandkäl 2:1, Anundsjö, f. i Västerfannbyn, Anundsjö 1698 Sven Mårtensson, 1663-1695 bonde på Galasjö 2:1, Anundsjö, f. 1620 i Yttersel 3:1, Anundsjö, d. 1709 i Anundsjö 1700 Pär Pärsson,
-1687, bonde på Norrböle 1:1, Anundsjö, f. i Norrböle 1:1, Anundsjö, d. 1687
i Anundsjö 1702 Sven Larsson,
1689-1731 bonde på Hädanberg 6:1, f. 1665 i Hädanberg, Anundsjö, d. 1731 i
Anundsjö 1704 Udde
Abramsson, bonde i Nyland 2:1, Sidensjö 1687-1706, f. ca 1640 i Västanå, Nätra, d.
1706 i Sidensjö 1706 Erik
Olofsson, bonde i Västerkäl 3:1 Sidensjö -1676, f. ca
1650 i Västerkäl 3:1, Sidensjö 1708 Olof
Hansson, bonde i Nyland 1:1 Sidensjö 1670-1710, f. 1648 i Nyland 1:1,
Sidensjö, d. 1740 i Sidensjö 1710 Marcus
Abramsson, bonde på Djupsjö 1:1 Sidensjö 1657-1664, Uberg 3 Skorped 1664,
Överå 1:1 Sidensjö 1667-1698, f. i By 2:1 Sidensjö, d. 1700 i Överå,
Sidensjö 1712 Östen
Tomasson, Bissjön 5, Lövånger, nämnd 1678, f. 1646 i Grimsmark, Nysätra 1714 Olof
Larsson, Bodan 2, Lövånger, f. i Lövånger, d. 6.6.1697 i Lövånger 1716 Olof Persson, Estersmark,
Nysätra 1724 Erik Olofsson,
Sävar, Umeå lfs, f.
i Bullmark, Umeå lfs, d. i Sävar. Umeå lfs 1726 Lars Nilsson Kuse,
Ersmark, Umeå lfs, d. 24.12.1727 i Ersmark, Umeå lfs 1736 Jon
Persson, Klabböle, Umeå lfs, f. i Strand, Umeå lfs, d. 16.12.1722 i
Klabböle, Umeå lfs = 1790 1738 Erik
Mikaelsson, Sörfors = 1548 1740 Nils Persson, Ängersjö, Nordmaling, f.
1667 i Håknäs, Nordmaling, d. 7.3.1734 i Ängersjö, Nordmaling 1742 Hans
Larsson, Röbäck, Umeå lfs, f. ca 1670 i Röbäck, Umeå lfs, d. 11.2.1743
i Röbäck, Umeå lfs 1746 Jon Andersson
Bratt,
rustmästare, bonde på Brattbyn 2, Umeå lfs, åren 1686-1709 1748 Olof
Persson, Estersmark 13, Nysätra, f. ca 1686 i Estersmark, Nysätra, d. 1718
i Nysätra 1752 Håkan
Larsson, Stöcksjö, Umeå lfs 1754 Olof
Andersson, Djäkneboda nr 3, Lövånger, nämnd 1690, f. 1665 i Djäkneboda,
Lövånger, d. 9.1.1749 i Lövånger 1758 = 1584
(Jon Jonsson) 1760 = 3168 (Jon Nilsson) 1768 Mårten
Persson, Grisbacka 6, Umeå lfs, nämnd 1681-1707 1770 Olof
Jonsson, Grisbacka 4, Umeå lfs 1690-1716, d. ca 1716 i Grisbacka,
Umeå lfs 1772 Jon Jonsson,
Västerhiske, Umeå lfs,
d. 23.10.1726 i Umeå lfs 1774 Lars Nilsson, Klabböle, Umeå lfs 1778 Östen Jonsson, Röbäck 14, Umeå lfs, d. 4.12.1676 i slaget vid Lund 1780 Jon Håkansson, Hössjö, Umeå lfs, d. 1678 i Hössjö, Umeå lfs = 3088, 3196, 3572 1784 = 1596 (Anders
Håkansson) 1786 = 1598 (Per Jonsson) 1788 Johan Larsson,
Klabböle, Umeå lfs, d.1724 i Klabböle, Umeå lfs av drunkning 1790 = 1736
(Jon Persson) 1792 Anders Ersson,
Ledusjö, f. .4.1685 i Ledusjö, Nordmaling, d. 7.2.1755 i Ledusjö, Nordmaling 1794 Per Nilsson,
Vitvattnet, Bjurholm, f. 24.8.1708 i Brattfors, Nordmaling, d. 23.7.1793 i
Hörnsjö, Nordmaling 1796 Olof Tobiasson,
Gräsmyr, Nordmaling, f. ca 1680 i Gräsmyr, Nordmaling, d. 1753 i Gräsmyr,
Nordmaling = 1800 1798 Per Ersson,
Ledusjö, Nordmaling, f. 11.12.1678 i Ledusjö, Nordmaling, d. 22.9.1762 i
Nordmaling = 1802 1800 = 1796 (Olof Tobiasson) 1802 = 1798 (Per Ersson) 1804 Isak
Jakobsson, Mo, Nordmaling, f. 1665 i Mo, Nordmaling, d. 1754 i
Mo, Nordmaling 1806 Mikael
Jonsson, Bodum, Grundsunda, f. ca 1670 i Bodum, Grundsunda, d. ca 1740 i
Bodum, Grundsunda 1812 Johan
Hwitlock Davidsson, f. ca 1680 i Mullsjö, Nordmaling, d. 18.10.1712 i
Hallen, Nordmaling 1814 Nils
Tobiasson, f. ca
1670 i Gräsmyr, Nordmaling, d. ca 1769 i Brattfors, Nordmaling 1816 Johan
Mårtensson, f. ca 1660 i Agnäs, Bjurholm, d. 1716 i Agnäs, Bjurholm 1818 Johan Mattsson
Agnäs, Bjurholm, t. Bastuträsk, Bjurholm 1698, t. Umgransele, Lycksele 1736, f.
ca 1660, d. 25.12.1737 i Umgransele, Lycksele = 3674 1820 Lars
Larsson, bonde i Bygdom 1:2, Arnäs 1700-1719, f. 1665 i Bygdom, Arnäs, d. 1734
i Arnäs 1822 Erik
Persson, bonde på Bygdom 2:2 Arnäs 1710-1739, f. 1685 i Bygdom, Arnäs, d. 1744 i Bygdom,
Arnäs 1824 Jon
Johansson, Järnäs, Nordmaling, f. ca 1660 i Järnäs, Nordmaling, d. 18.5.1718
i Järnäs, Nordmaling 1826 Per
Michelsson, Brattfors, f. ca 1655 i Örsbäck, Nordmaling, d. 1719 i
Brattfors, Nordmaling 1828 Salomon
Jonsson, båtsman Liten, bonde på Flärke 5, Själevad, f. 1680, d.
22.9.1710 i Flärke, Själevad 1830 Håkan
Abrahamsson,
Gälven, Själevad, f. ca 1675, d. 1720 i Gälven, Själevad 1832 Erik
Ersson, Armsjö, Knaften, Lycksele, finne, kyrkvärd, f. 1669 i Finland?, d. 1752 i
Knaften, Lycksele = 996, 1840 1834 Jakob
Ersson, Hyngelsböle, Nordmaling, f. ca 1680 i Hyngelsböle, Nordmaling, d. 14.12.1718
i Hyngelsböle, Nordmaling = 998, 1842 1836 Olof
Johansson, Hörnsjö, Nordmaling, f. 29.9.1699 i Hörnsjö, Nordmaling, d. 24.12.1779
i Hörnsjö, Nordmaling 1838 Sven
Larsson, Bredvik, Gräsmyr, Nordmaling, d. ca 1723 i Nordmaling 1840 = 1832 (Erik Ersson) 1842 = 1834 (Jakob Ersson) 1844 Hans
Jonsson, Vänfors, Umeå lfs, f. 1689 i Vänfors, Umeå lfs, d. 19.6.1778 i Vänfors,
Umeå lfs 1846 Hans Arin, Falun 1848 Anders Persson,
Hummelholm, Nordmaling, f. 1665 i Hummelholm, Nordmaling, d. 21.6.1731 i Hummelholm,
Nordmaling 1850 Jonas Olofsson,
Brattsbacka, f. .1.1659 i Brattsvbacka, Nordmaling, d. 10.3.1731 i Djupsjö,
Nordmaling = 2044 1854 Herman
Mårtensson, Norrbyn, Nordmaling, f. 1660 i Nordmaling, d. 12.4.1744 i
Norrbyn, Nordmaling 1856 Pär
Olofsson, bonde på
Mellansel 1:1, Anundsjö 1663-1685, f. i Kubbe 3:1 Anundsjö, d. 1679? 1858
Gullik Kristoffersson, bonde på Sörböle 1, Anundsjö 1666-1679, f. i Kubbe 3,
Anundsjö 1860 = 1866 (Erik Nilsson) 1862 Olof Persson,
Skalmsjö 1, Anundsjö 1682-1705, f. i Myckelgensjö 5:1, Anundsjö d.
1706 i Skalmsjö, Anundsjö 1864 Mikael Mårtensson,
bonde på Risbäck Anundsjö, f. 1648 i Risbäck, Anundsjö, d. 27.8.1733 i
Anundsjö 1866 Erik Nilsson,
bonde på Hädanberg Anundsjö, f. 1665 i Västerfannbyn, Anundsjö, d. 1759
i Hädanberg, Anundsjö = 1860, 1902 1868 Anders Jonsson,
bonde i Gafsele, Åsele, f. 1649 i Eden, Junsele, d. 1731 i Gafsele, Åsele 1870 Matts Pålsson, finne och nybyggare i Hälla, Åsele, f. ca 1655 i Omsjö, Nätra, d. 31.1.1725 i Åsele 1874 Per Persson, Agnäs,
Bjurholm, senare Hummelholm, Nordmaling, f. i Nordmaling, d. 1751 i Baggård,
Nordmaling 1880 Bryngel Ingelsson
Lögda, Åsele 1884 = 1904 (Daniel
Pålsson) 1886 = 1906 (Matts Mattsson) 1896 Hindrik
Pålsson,
Myckelgensjö 5:1 Anundsjö 1679-1687 och 1689-1704, f. 1650 i Grundtjärn 2:1
Anundsjö, d. 1734 i Anundsjö 1898 Per
Jonsson,
Bredbyn 1:1 Anundsjö 1705-1720, Bredbyn 1:2 1720-1721, f. 1671 i Bredbyn 1:1
Anundsjö, d. 1748 i Anundsjö 1900 Hans
Olofsson,
Hädanberg 2:1 Anundsjö 1700-1723, f. 1658 i Hädanberg 2:1 Anundsjö, d. 1741 i
Anundsjö 1902 = 1866 (Erik Nilsson) 1904 Daniel
Pålsson,
Nordsjö, Gideå (Y), f. ca 1680 i Österbotten, d. 1717 i Nordsjö, Gideå = 1884 1906 Matts
Mattsson, Mjösjö, Nordmaling, f. 1696 i Mjösjö, Nordmaling, d. (begravd 22/4 1717) i
Nordmaling =1886
1908 Elias Persson, f. i Näset, Fjällsjö, d. 1704 i Jansjö, Fjällsjö 1910
Matts Pålsson, f. ca 1655 i Grundtjärn, Anundsjö, d. 1741 i Rudsjö, Fjällsjö 1916 Olof
Olofsson, f. 1666 i Österfannbyn 1, Anundsjö (Y), d. 1740 i Långsele ?, Anundsjö.
Bosatt i Långsele 3, Anundsjö. 1918 Lars Nilsson, f. 1661 i Önskan 2, Anundsjö (Y), d. 1732 i Östergensjö, Anundsjö. Bosatt i Östergensjö 1:1, Anundsjö (Y). 1974 Daniel
Kristoffersson, d. 1690 i Västra Basthöjden (Värmland) 1988 = 3590
(Jakob Mikaelsson) 1990 Elias
Persson, Flärke, Arnäs, nämnd 1694, 1697, f. ca 1665 1994 = 3636
(Matts Hindersson) 1996 = 3668 (Erik Olofsson) 1998 = 3670
(Johan Ersson Blyg) 2000 Olof
Larsson, Aspeå, Nordmaling, f. ca 1645, d. 1718 i Nordmaling 2006 Östen
Nilsson, Rönnholm, Nordmaling, nämnd 1694-1725, f. ca 1660 i Rönnholm,
Nordmaling 2008 = 3814 (Erik Johansson) 2010 Olof
Larsson, Gamla Bergsjö, f. ca 1650 i Brattsbacka, Nordmaling 2012 = 3670
(Johan Ersson Blyg) 2014 Jakob
Larsson, nybyggare i Bjärten, Brattsbacka, f. ca 1640 i Brattsbacka,
Nordmaling, d. ca 1696 i Brattsbacka, Nordmaling 2016 Per
Jonsson, Själevad, d. 1715 i Själevad 2018 Nils
Anundsson, Haffsta 3, Själevad, d. 1709 i Själevad 2020 Olof
Östensson, Komnäs 3, Själevad, från Mosjö, Skorped, d. 1702 i Själevad 2026 Östen
Michelsson, bonde på Hjälta 1:1 Arnäs 1699-1708, f. 1667 i Norrbrynge 1:1
Arnäs, d. 1712 i Arnäs 2028 Kristoffer Ersson, Rössjö 3:1, Sidensjö, senare Kvaved 3:1, Arnäs 2030 Anders
Persson, Rullböle, Arnäs, f. ca 1650, d. 1717 i Gideå 2032 Johan Persson, Sörgidsjö, Arnäs 2034 Abraham
Jonsson, Ovansjö 2:1, Arnäs 1699-1704, f. 1674 i Ovansjö 2:1, Arnäs, d. 1704 i
Ovansjö, Arnäs 2036 Nils
Wilkersson, Västergidsjö, Arnäs, f. 13.7.1677 i Getingsta 1, Arnäs 2038 Nils Eriksson, Norrgidsjö,
Arnäs, f. ca 1690 i Norrgidsjö, Arnäs, d. 23.5.1731 i Norrgidsjö, Arnäs 2042 Mats Matsson, Matsbo, Hed,
(Vsm) 2044 = 1850 (Jonas Olofsson) 2046 Per Persson,
Ängersjö, Nordmaling, f. 28.5.1671 i Högbyn, Arnäs, d. .12.1728 i
Ängersjö, Nordmaling
|